Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 08:26 /Magdalena Rodecka/
Centrum Stalowej Woli. Dla kogo i jakie ma być?
Mieszkańcy pracowali w grupach. Najpierw mieli określić dla kogo przestrzeń ma być projektowana i ustanowić priorytet. Fot. Magdalena Rodecka
W Stalowej Woli odbywają się warsztaty projektowania terenów zielonych w centrum miasta. Chodzi o przestrzeń w obrębie ulic: Al. Jana Pawła II, ul. ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Floriańskiej i torów kolejowych.
Warsztaty projektowe odbyły się w Bibliotece Międzyuczelnianej 23 listopada. Prowadzi je firma architektoniczna z Nowego Sącza. Łącznie zaplanowano trzy spotkania. Oprócz wczorajszego kolejne będą mieć miejsce: 15 grudnia i 11 stycznia.
Ich celem jest wypracowanie rozwiązań w zakresie zieleni, architektury krajobrazu oraz miejsc do wypoczynku. Już na wstępnie uczestnicy zaznaczyli, że nie chcą "betonozy", wycinki zieleni. Marzy im się mała architektura ale taka, która będzie funkcjonalna.
Jako przykład złych praktyk prowadzenia remontów wymieniono powiatową ulicę powiatową, gdzie duże drzewa, zastąpiono małymi nasadzeniami, potrzebującymi wiele wiele lat zanim utworzą zielony szpaler.
Projektanci na wstępie zaznaczyli, że nie mają żadnej wstępnej koncepcji, nie przychodzą z gotowym planem. Rozwiązania chcą przedstawić po wsłuchaniu się w głos mieszkańców. - Zanim postawimy kreskę, teren musi być bardzo dobrze przeanalizowany. Łącznie z ograniczeniami. A jest ich cała masa. Te ograniczenia to między innymi drogi pożarowe, dojazdy techniczne - wyjaśniali architekci.
Mieszkańcy pracowali w grupach. Najpierw mieli określić dla kogo przestrzeń ma być projektowana i ustanowić priorytet. Za najważniejsze osoby, bezpośrednio zainteresowane uznano: mieszkańców, dzieci, parafian, zwierzęta, seniorów i rowerzystów. Następnie: petentów znajdujących się w okolicy instytucji, uczniów, pracowników i ewentualnych inwestorów. Ostatnią, "okazjonalnie zainteresowaną" zostali turyści.
Kolejnym zadaniem było odpowiedzenie na pytanie: jak jest w centrum Stalowej Woli i jak byśmy chcieli, aby było?
Było to pierwsze, z planowanych trzech warsztatów na ten temat, które realizowane są w ramach zadania: "Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych w centralnej części miasta Stalowa Wola opracowana na bazie warsztatów z mieszkańcami", stanowiącego jedno z działań projektu "Stalowa Wola - opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast", realizowanego przy współfinansowaniu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.
Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 11:15 ~wniosek jeden
Jednak po władzę powinni sięgać ludzie z wiedzą /chociaż w jednej dziedzinie / doświadczeniem i osiągnięciami w dotychczasowej pracy. W przeciwnym wypadku jest, jak jest.
Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 18:15 ~Bantustan Wolski
To bylo miasto W lesie! Chyba jestes zbyt mlody by to pamietac, Pisowski ignorancie!!
00
Piątek, 25 listopada 2022 r. godz. 07:32 ~Aamon
Zastanawia mnie, jakie będą te konsultacje z parafianami... Definicja słowa ,,parafianin" to opis człowieka bez ogłady, kultury i zacofanego... Z maczugą trzeba przyjść?
Dlaczego władze różnych szczebli są mądre po... szkodzie? Dlaczego najpierw tną wszystko jak leci wymyślając przeróżne idiotyzmy na hekatombę przyrody by potem zastanawiać się nad jej odtwarzaniem? Jeśli już odtwarzają to z przerażającą niewiedzą czy nawet złośliwością wprost proporcjonalną do dokonanych zniszczeń. Przykład? Ulica Popiełuszki i jej 'nowoczesność". Trzmielina czy jakiś inny pnącz nigdy nie będzie drzewem i nawet za 100 lat będzie tym czym teraz, tylko nieco się rozpłoży. W mieście jest zbyt mało nasadzeń drzew miododajnych które mają być alternatywą dla życia niezwykle pożytecznych owadów jakimi są pszczoły czy trzmiele. Moim zdaniem powinny powstać aleje drzew lipowych, grochodrzewu, klonu, głogu... Dlaczego nad Sanem, na błoniach do tej pory nie nasadzono drzew orzecha kaukaskiego? Przecież tam jest dużo miejsca no i oczywiście dobra gleba którą zaakceptuje ta roślina. Dobrze, że mieszkańcy się biorą za ten odłogujący temat ale gdy dalej będą przy sterach ci sami rzeźnicy przyrody to czarno widać będzie ich efekty. W każdym bądź razie na początek gratuluję Wam pomysłu i życzę by zapał nie skończył się szybko.
Geotermia jest tania i zdrowa. Do ciągłego wykorzystywania darmowego /jedna rura wodę ciepłą pobiera, drugą jest wtłaczana do głębi celem następnego ogrzania / Czy to jest niewykonalne ? Jest - ale trzeba chcieć zrobić coś dobrego, zdrowego i ekonomicznego dla ludzi ,a nie tyko dla siebie i rodziny w spółkach.
Do "GEOTE" To czy mamy warunki, czy nie możemy dowiedzieć się po dokonaniu odwiertów diagnostycznych.
00
Czwartek, 24 listopada 2022 r. godz. 21:23 ~Geote
Do geotermii trzeba przede wszystkim źródeł z ciepłą i mało zasoloną wodą. Niestety nie mamy takich możliwości jak na Podhalu...
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 17:59 ~zmarzlak
Zamiast sprzedawać cebulki - pojechać do Torunia po wskazówki jak tanio można ogrzać się, bo na te spółki ciepłownicze liczyć nie możemy. Zamiast uczyć się etycznego zachowania w Toruniu nabyć wiedzę o ogrzewaniu skutecznym, bo w Elektrowni zatrudnienie tylko swoich doprowadzi do zamarzania ludzi
Mariola
Ta betonowa piwnica to dawny szalet.SzKoda że nie czynny,tak wiele z was krzyczy ,że brak toalet ,ale pracować to się nie chce.do twoich wiadomości tu kiedyś był dworzec autobusowy...
00
Czwartek, 24 listopada 2022 r. godz. 18:50 ~Wolska Podkarpacka
Nadaje się na schron???
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 16:08 ~lucas
Do aktywnego "manukuna" - dotychczasowy zwolennik PIS. Radzę uruchomić jeszcze kilka stacji do łapanek kierowców. doposażuć jeszcze bardziej te miejsca do łapanek, zwiększyć mandaty dla koierrowcóe, a efekt będzie podobny jak na Śląsku.
A ma wiele "manukunie " - nawet bardzo wiele. O radarach nic nie piszę, ale wszyscy rozgarnięci wiedzą o czym. ITD co 10 km tworzy miejsca do egzekucji kierowców - narazie zawodowych, ale są plany na rozszerzenie listy klientów na amatorów. Jdnorazowy mandat, jaki może dać ten w białej czapce to do 100 tys dla przedsiębiorcy, a do 15 tys dla samozatrudnionego.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 19:32 manukun
Co ma sytuacja na Śląsku i jakieś fotoradary do sprawy zagospodarowania przestrzennego jednego z placów w Stalowej Woli?
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 16:01 ~Ferdek z Poniatowskiego
Plac Piłsudskiego też by siem nadawał, jakby był marszałek na kasztance, tak jak wcześniej opisywałem. W ważne rocznice narodowe, można by wieńce składać po przemówieniach pana Lucka, orkiestra wojskowa, albo strażacka by przygrywała, dzieci by siem gapiły, młodzież za ręce trzymała i poznawała swoją historię, seniorzy by PRL wspominali spierając siem o nieistotne pierdoły i to miejsce samo z siebie by siem centrum zrobiło, he he he. Tylko trzeba nam dobrego projektu i wizjonerskich, patriotycznych architektów.
Tam w ogólne nie powinno być drzew.To jeśli ma być centrum miasta gdzie znajdują się ważne instytucje to powinna być scisla zabudowa i łatwość dostępu do instytucji a nie skwery,ławeczki o odpoczynek Takowy jest w pobliskim parku,na błoniach,w parku zimnej wody itd a nie przed sądem,poczta czy ZUZ em.Ci pseudo ekolodzy powinni jebn...c się w te zakute lby
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 19:01 ~Bez Znieczulenia
Pojedz, ciemna maso, do takiego miasta jak Nowy Jork i... zobacz jak i gdzie ulokowany jest nowojorski Central Park!
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 15:16 manukun
A gdzie masz tam drzewa? Ten plac powinien być reprezentacyjny, miejsca żadne ławeczki ani parkingi dla starych skorup nie ma miejsca. Miejsca postojowe pod ziemię, ławki obok Floriana
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 13:44 ~...
zapomniałeś o parkingach
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 11:41 ~Ferdek z Poniatowskiego
Ja centrum Stalowej Woli zaprojektowałbym na rozwadowskim rynku. Ileż tam możliwości dla architektów! Nie ma lepszego miejsca, tylko wyobraźni potrzeba, a tej PiSowi nie brakuje. Panie Lucku, zachęcam…
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 18:40 ~Kierownik Cyrku w Budowie
Niedługo, to tu będzie pustynia, ciemny pseudoekologu~!
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 10:17 ~mieszkaniec Centrum
Pitolenie przez nawiedzonych. A kasa i tak pójdzie albo na tereny zalewowe i albo inne zadupia Stalowej Woli, co nadają się tylko do wyburzenia. Centrum Stalowej Woli jak straszy, tak dalej będzie straszyć !!!
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 09:59 ~drogowiec kwalifikowany
Ja niby nie na temat - ALE - również dotyczy infrastruktury. Wczoraj Pan minister Weber ogłaszał kolejny sukces. Będzie przebudowa trasy od Jasionki do Sokołowa. Zapytam więc- czy ktoś poniósł konsekwencje, że 2 lata temu oddano takiego bubla, a teraz trzeba poprawiać ?
@Manukun tu nie ma z kim rozmawiać. To nie jest miejsce na konkretną rozmowę - podziwiam, że próbujesz.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 17:12 ~drogowiec kwalifikowany
"Manukunie " Wykształcenie i doświadczenie to podstawa logicznych decyzji. Gdy nie ma godnego kandydata na stanowisko, niech ludzie wykonują swoją robotę, a upoważnić jednego do koordynacji. Popatrz na beznadziejne decyzje w resorcie, o którym mowa, a którego tak bronisz.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 16:19 ~Bez Znieczulenia
"Łatwiej dobudować jezdnię na istniejącej ekspresówce, niż puszczać tiry przez środek ciasnego Sokołowa przez kolejnych kilka lat." > Proste i jasne!
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 15:12 manukun
Decyzja o rozbudowie zapadła przed Adamczykiem, więc nie wiem co do tej dyskusji wnosi jego wykształcenie. Postępowanie urzędasów w tym przypadku było rozsądne. Łatwiej dobudować jezdnię na istniejącej ekspresówce, niż puszczać tiry przez środek ciasnego Sokołowa przez kolejnych kilka lat. Widzę, że Ciebie to nie interesuje jednak
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 12:42 ~oszczędny
Można sobie pozwolić na nieograniczone wydatki. Zaoszczędzono bowiem na CEBULKACH.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 12:41 ~kierowca praktykujący
Manukunie!!!! To wszystko wiadomo - nawet z jakiego okresu pochodzą te projekty, ale jak się wyda taką kwotę to można się "jakiś czas pomęczyć " - jak mówisz. Powtórzę jeszcze raz NIEGOSPODARNOŚĆ na każdym kroku.Dodam kwalifikacje decydentów ; Minister Adamczyk ukończone studia jak WUML za 2 lata, a nasz lokalny kilka m iesięcy przybijał pieczątki na napisanych przez pracowników pismach w WORD. Najlepiej im wychodzi ustalanie mandatów i przepisów drogowych jak z księżyca.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 11:17 ~obserwator
Widoczne - jak na dłoni. Wszystko robi się drogo, byle jak, aby zaraz naprawiać. Przy okazji jest kilka możliwości lansu. Czy będzie opamiętanie ? A w naszym mieście jest inaczej ? Np droga Popiełuszki - robiono kilka razy, rondo, potem turborondo. Litości!!!! To są nasze podatki, a te niby darowane to nie za darmo. Trzeba oddawać i to z nawiązką.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 10:54 manukun
Jeszcze raz powtórzę - odcinek Sokołów - Jasionka był projektowany w czasach, gdy A4 miała kończyć się w Tarnowie. W międzyczasie pojawiły się możliwości zbudowania całej sieci AiS w standardzie 2x2. Wyjście było proste - albo budują 2+1 wyrzucając tiry z ciasnego Sokołowa, albo mieszkańcy przez kilka lat dłużej muszą się męczyć. To samo tranzyt osobowy. Przecież obiekty dostosowane do rozbudowy, kwestia dobudowy drugiej jezdni i MOP
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 09:47 ~SKKS
Widzę że nalazło sie nieco pseudoekologów, nieco ekoterroru.... Zobaczymy co wymyślą... Jab by co oni będą winni. Dobrze że są na zdjęciach...
Następny, który poza autem niczego nie widzi. A potem płaczą, że w mieście nic się nie dzieje albo że rozrywek brakuje.
00
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 16:15 ~Wasza Betonoza
Jaki znowu "ekoterror"? Co ty bredzisz, czlowieczku??
10
Środa, 23 listopada 2022 r. godz. 09:46 ~arkitekt
Ale przecież w tym miejscu nie ma co i gdzie projektować. Odnowić parking pod pocztą i drogę dojazdową. A za Biedronką nasadzic drzew i zrobić skwer z ławeczkami.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.