Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Środa, 15 stycznia 2025 r. Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że Stalowa Wola ma miejską komunikację publiczną, dzięki której można bezpiecznie poruszać się po mieście autobusami z zapowiedziami głosowymi przystanków i linii, wyposażonymi w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Nowak Piotr - Kapucyn

Ojciec Piotr Nowak OFM Cap - Kapucyn, kapłan z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Urodzony 24 marca 1971 roku w Brzozowie. Pochodził ze Zmiennicy koło Brzozowa na Podkarpaciu. Rodzice wychowali siedmioro dzieci. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego o profilu matematyczno - fizycznym w Brzozowie. Jego młodzieńczym marzeniem było zostać zawodowym strażakiem, podobnie jak jego ojciec i czterech braci. Od najmłodszych lat każdą wolną chwilę spędzał w remizie strażackiej. Został nawet przyjęty do Wyższej Szkoły Pożarnictwa w Warszawie. Jednak po odbytej pieszej pielgrzymce z Rzeszowa do Częstochowy i spotkaniu tam kapucynów odczytał swoje powołanie. 30 lipca 1990 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

21 września 1990 roku rozpoczął nowicjat i złożył pierwszą profesję zakonną. 19 marca 1996 roku złożył profesję wieczystą. Święcenia prezbiteriatu otrzymał 18 maja 1997 roku, przez posługę biskupa Józefa Michalika w kościele Kapucynów w Krośnie. Najważniejszym jego powołaniem było zawsze kapłaństwo. Dla swojej kapłańskiej posługi nigdy nie szczędził sił i zdrowia. Pogodny, z poczuciem humoru i szczerym uśmiechem. Posiadał niespotykaną zdolność zjednywania sobie ludzi. Emanowała od niego wielka dobroć i bezpośredniość. Zawsze szczerze oddany sprawom społecznym.

Z pierwszą posługą kapłańską wyruszył z dwoma braćmi zakonnymi do Kielc. Pracował tu od lipca 1997 do czerwca 1998 roku. Zastał tu barak i działkę budowlaną na której polecono im założyć klasztor i utworzyć parafię. Po roku przy ul. Warszawskiej stała już zakonna kaplica.

W latach 1998-2002 posługiwał w Klasztorze Braci Mniejszych w Rozwadowie. Tu pełnił obowiązki wikarego domu i parafii, katechety, moderatora Oazy, opiekuna Odnowy w Duchu Świętym, Kręgu Rodzin, Róż Różańcowych, kawiarenki "Przystań" i zespołu muzycznego oraz spowiednika sióstr zakonnych. Tu modlił się z młodymi ludźmi, zabierał ich na rajdy i pielgrzymki, bawił się i pracował. Będąc w Klasztorze był mocno zaangażowany w prace na rzecz lokalnej wspólnoty. Po spełnieniu obowiązków zakonnych i kapłańskich prowadził niezwykłą działalność, troszcząc się o potrzeby dzieci i młodzieży. Uważał, że aby dzieci były dobrze wychowane, muszą ze sobą współdziałać rodzina, szkoła, Kościół i społeczeństwo. Był zawsze tam, gdzie byli potrzebujący pomocy. Na uroczystości, pikniki charytatywne czy wszelkie imprezy organizowane przez niego ściągały tysiące ludzi. Zorganizował wiele akcji charytatywnych m.in. "Nasze pieniądze dla naszych dzieci". Wówczas organizował zbiórki pieniężne na sprzęt medyczny dla Oddziału Dziecięcego stalowowolskiego szpitala. Zorganizował także pomoc powodzianom z Zalesia Gorzyckiego. Współpracował także ze strażą pożarną, był kapelanem Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Jeździł na obozy młodzieżowych drużyn pożarniczych, najpierw jako opiekun, potem jako komendant. Zapamiętane są jego akcje jak przebierał się za Świętego Mikołaja i wchodził do domów dziecka, szpitali, urzędów przez okno po strażackiej drabinie i wręczał drobne prezenty. Innym razem występował jako kaskader na organizowanych dla dzieci pokazach ratownictwa drogowego. Czasami wsiadał do samochodu przeznaczonego na zniszczenie i wjeżdżał do rzeki albo uderzał w przeszkodę. Pokazywał w ten sposób pracę jaką strażacy muszą wykonać po wypadku. Tu rozpoczął także swoją przygodę z policją. Jeździł na akcje prewencyjne głównie w sprawach nieletnich. W połowie 2002 roku Stalowa Wola z wielkim żalem żegnała ulubionego kapucyna Ojca Piotra. Był tu dość krótko, ale pozostawił po sobie bardzo wiele. Na pożegnanie nietypowego zakonnika do świątyni przyszły tłumy.

Został uhonorowany przez mieszkańców tytułem "Życzliwy Roku 2002", a przez Wojewodę Podkarpackiego Pierwszą Nagrodą za działalność społeczną. Jego odlana w brązie dłoń umieszczona jest przy pomniku "Kamień Życzliwości" na skwerze przed stalowowolskim magistratem.

W latach 2002-2006 pracował w Wałczu gdzie posługiwał jako katecheta, asystent Akcji Katolickiej, opiekun kandydatów do bierzmowania oraz duszpasterz wspólnoty neokatechumenalnej.

Od 2006 r pracował w Gdańsku, 1 lipca 2009 roku pełnił funkcję gwardiana wspólnoty. Jako przełożony i dobry gospodarz odrestaurował kościół św. Jakuba, któremu nadał niepowtarzalny urok.

Od 01 lipca 2014 powrócił do Wałcza i tu pracował do śmierci. Był opiekunem Grupy Modlitwy Ojca Pio, Neokatechumenatu, kapelanem Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, duszpasterzem policji, prowadził kursy przedmałżeńskie.

Brał udział w nagraniach realizowanych przez FranciszkanieTV oraz kanał Braci Mniejszych na YouTube.

Zmarł 19 kwietnia 2019 roku w Wałczu,w 28 roku życia zakonnego i 22 kapłaństwa po długiej i ciężkiej chorobie. Pochowany zostanie w Krośnie.

Ojciec Piotr Nowak - kapucyn


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=49


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2025 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.


X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.